Cititi aici. Nu intra in detalii tehnice, doar asa, o poveste despre Facebook.
via Facebook, de la Florin
Cititi aici. Nu intra in detalii tehnice, doar asa, o poveste despre Facebook.
via Facebook, de la Florin
Am auzit in ultima saptamana de 3 ori chestia astia:
It’s better to love and suffer than not to love at all.
Acum plec la fotbal, dar care sunt opiniile voastre pe tema asta? Vreau sa am ce citi cand ma intorc ๐
P.S.: viata mea personala e foarte buna, am avut doar o discutie “FHM” pe tema asta in gasca si nu am ajuns la o concluzie.
In urma votului de weekend, blogul ales de voi pentru analiza este mariussescu.com
Incepeti sa il faceti bucatele ๐
P.S.: marius, te rog sa nu implementezi nici o modificare si sa nu raspunzi la nici o sugestie de aici pana nu apare analiza, sambata viitoare ๐
unmicdrac de pe blogoree.ro a scris un tutorial pentru cei care nu stiu sa isi puna feed-ul RSS la feedburner>.
In cazul in care aveti nevoie, CITITI AICI (aveti si poze ๐ ).
Eu si blogul meu, adica ๐
Imi schimb tema. Daca apar probleme, de-acolo sunt. A facut-o Buddha, acum o testez live ca sa gasesc ce nu imi place (sugestii, intrebari, daca aveti, va rog).
Ah, Dany mi-a trimis cateva intrebari la care i-am si raspuns, asa ca daca vreti sa cititi, mergeti la el pe blog (in general nu raspund la astfel de cereri, dar mi-a placut ideea in sine – seria de interviuri – ca modalitate de promovare a blogului propriu).
Daca aveti site-uri in limba engleza, promovarea prin site-urile de stiri gen Digg e una din cele mai bune sanse de a promova un blog nou (si cele mai vechi merg, dar efectul este mult mai mic).
Putini stiu inca ca exista o gramada de astfel de site-uri si ca, mai mult, exista site-uri de nisa pe aceasta tema. Maki, de la DoshDosh, a facut o lista cu cele mai bune astfel de site-uri.

Eu am folosit o mare parte din site-urile de acolo si desi unele nu aduc foarte mult trafic imediat (gen Digg, slashdot sau reddit), va aduc vizitatori targetati si la mult timp dupa ce ati publicat postul pe site-ul respectiv.
Bineinteles, pentru a avea cu adevarat efect, trebuie sa participati in comunitate sau sa intrati intr-o “retea de promovare”. Ultima varianta e riscanta, pentru ca puteti sa pierdeti contul sau sa va treziti cu site-ul banat, dar asta e doar optiunea voastra.
P.S.: mai cititi o data ce am scris la inceput: acest tip de site-uri este bun pentru site-uri in limba ENGLEZA!!!! Sa nu imi sariti in cap ca va spun sa va promovati blogul vechi de doua zile pe digg si sa fiti primii in trafic.ro.
Blogoree.ro este un site unde puteti sa va promovati posturile de pe blogurile voastre. In acelasi timp, are si un forum cu peste 1000 de membri, forum in care bloggerii mai vechi (si mai ales noi) schimba informatii, mai cer sfaturi samd.
Blogoree s-a dovedit a fi o comunitate bazata pe foarte mult bun simt, asa ca nu prea a fost nevoie de prea multe avertismente, ban-uri samd. Si totusi, zilele astea ceva s-a intamplat. Unul din useri a incalcat o lege nescrisa, a bunului simt. Cititi mai multe aici, este mult de scris.
Intrebarea mea este: ce faci, in astfel de situatii? Dai ban si scapi de respectivul membru, sau incerci sa ii folosesti calitatile in folosul comunitatii? Este intotdeauna eliminarea unui membru cea mai buna solutie, atunci cand greseste? Afecteaza acest lucru membrii comunitatii? Inseamna acest lucru lipsa de respect fata de comunitate?
Eu am ales sa ii dau o sansa in plus, spre deziluzia unor membri influenti din forum. Dar, am gresit? Bine, eu iau in considerare faptul ca aceiasi membri influenti sunt persoane pe care ma pot baza ca pot sa inteleaga rationamentul meu.
As vrea sa spun ca, in experienta mea, unii dintre cei mai buni colaboratori pe care i-am avut au fost persoane care initial pareau complet antisociale si anticomunitate. So, ce facem?
Ati avut astfel de experiente? Un membru al echipei care abuza de anumite drepturi?
Presupun ca stiti ca Adsense ofera si programe de referal (pentru cei care stiu despre ce vorbesc). Pentru cei care nu stiu, e cam asa: daca tu, ca publisher deja existent, convingi pe cineva sa se inscrie in Adsense si persoana respectiva mai si face 100$ in 6 luni, primesti 250$ (ai lor, nu sunt luati de la publisherul recomandat).
Bun, asa a fost anul trecut. Si, pentru mine, cel putin, a fost bine. Nu am reusit bonusul de 2500$ (nici pe-aproape nu am fost, din pacate ๐ ). Desi am avut multi referali, putini au reusit sa treaca de 100$ (desi am incercat din rasputeri sa ii ajut ๐ ).
Ei, acest lucru se schimba din ultima saptamana din Ianuarie. Se revine la vechiul sistem, cu 100$ pe referal si, ATENTIE, daca esti din afara Statelor Unite, Americii Latine sau Japonia, NU MAI CASTIGATI NIMIC. Da, indiferent de originea traficului site-urilor (pe site-urile de afara eu am 90% din America de Nord si Marea Britanie, de ex. ).
Asa ca, stimati colegi (am vrut sa zic “Dragii mei”, dar era prea familiar, vedeti ce oficial sunt acum, da? ๐ ), scoateti linkurile de referal. Nu mai merita ๐
Ah, toate detaliile le puteti citi pe blogul Adsense, iar pe problogger puteti citi o analiza mai in amanunt.
Asa se plang bloggerii vechi (nu din Romania, bineinteles ๐ bloggerii vechi din Romania sunt inca proaspeti, sau cel putin asa zic ๐ ).
Intr-adevar, sunt momente cand nu ai chef sa scrii (nu vorbim de perioadele lungi, cu asa-zis-ul “blogger’s block”), ci de zile in care ai chef de orice altceva numai nu de citit si scris. Trece de obicei repede, a doua zi, in cel mai rau caz, sau chiar in ziua respectiva, daca te apuci de munca. Si totusi, sa fie chiar o asa de mare sursa de stress cum spun Om Malik si Michael Arrington?
Nu am idee ce face, cu ce se mananca, daca foloseste la ceva…
Mi-am facut ca sunt un trend whore si toata lumea are… acu sa vedem daca il pot folosi la ceva ๐ Dau drumul la un site zilele astea, oare ma ajuta la vreo ceva?
Ah, era sa uit, contul meu de twitter este AICI. Cica il puteti urmari. Poate aflati si voi ce fac in timpul zilei (cu ocazia asta sa imi spuneti si mie, poate aflu si eu ๐ ).