• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

BobbyVoicu.ro

  • Home
  • Arhiva (2005-2013)

Esecuri: Seedcamp, oare ce-ar fi fost?

Una Alta · September 28, 2009

Vineri am aflat ca Emi Gal a castigat Seedcamp Londra, cu toate avantajele aduse de acest lucru (50000E investitie pentru trei luni, timp in care va dezvolta produsul pentru urmatoarea runda de finantare). Felicitari, pentru ca nu e usor.

Si de unde stiu ca nu e usor? Pentru ca anul acesta am incercat si eu sa ajung la Seedcamp. Am lucrat o luna la una din cele mai bune prezentari pentru un produs pe care le-am facut vreodata: de la analize de piata facute de un consultant Big 4 pana la formularile din text, urmarite de un specialist in PR (da, cineva mult mai bun decat au unii impresia ca as fi eu). E vorba, evident, de RevvNation.

Am aflat ca nu suntem selectati pe 2 septembrie, cand eram la petrecerea Green Pixel. Ca sa intelegeti contextul: eram siguri ca vom fi selectionati macar pentru interviuri. Nu aveam cum sa nu fim: proiectul era perfect, cei care l-au vazut (inclusiv Vladimir Oane si Dragos Ilinca de la UberVu, castigatori anteriori ai Seedcamp si mentori pentru actuala editie a Seedcamp) au zis ca e foarte bun.

Si totusi, am ratat. Cand varul meu m-a sunat am crezut ca face misto de mine. Nu a fost asa. Chiar nu am fost alesi. Desi, cand am verificat contul de analytics pe site, nu aveam nici un IP de Londra. Nu mai conta.

Esecul nu e usor de inghitit. Dar toti avem parte de el din cand in cand. Pentru RevvNation ar fi fost un avantaj extraordinar. Poate ca ideea nu e ceea ce cred eu ca e, poate ca ma insel. Si totusi, esecul ramane esec. Mi-a luat 3 saptamani sa imi revin (poate de asta e si lipsa de entuziasm in posturile despre Frankfurt si faptul ca nu am chef de nimic de cateva saptamani bune), dar asta e: life goes on, trecem mai departe. Ne regrupam si continuam.

Ideea postului? Toti avem esecuri. As fi vrut sa fiu la Londra zilele trecute pentru SeedCamp (am fost, dar pentru Vodafone 360). Insa nu s-a intamplat. Si as putea da vina pe cei de la Seedcamp care nici macar nu au intrat pe site sa vada despre ce e vorba. Dar conteaza? Faptul ca ei ar fi vinovati nu schimba cu nimic faptul ca trebuie sa imi vad de drum, pentru ca nimeni nu sta in locul tau sa rezolve. Si nu am muncit degeaba pana acum 🙂

Asta ca tot are impresia lumea ca eu nu fac nici un efort si ca imi vine totul de la sine numai pentru ca ma cheama Bobby Voicu…

O saptamana plina: PRweek, webinar, Internet Lynx iar

Una Alta · September 28, 2009

Saptamana asta e plina de evenimente pentru mine. Interesant e ca sunt lucruri complet diferite, desi toate sunt legate de comunicare 🙂

1. Maine sunt la PRweek, intr-un panel de discutii despre consecintele Web20 asupra relatiilor publice, alaturi de Dragos Stanca, Orlando Nicoara, Bogdana Butnar, Paula Apreutesei, Iulian Comanescu si Ana Maria David (HotNews). Nu apar in program pentru ca, fiind plecat din tara, nu eram sigur ca ajung. Dar se pare ca ajung 😀

2. Miercuri, 30, de la ora 18:00, tin un webinar despre Marketingul Afiliat. Va fi interesant pentru ca nu am mai facut asa ceva. Voi discuta cu cei care s-au inscris despre lucruri de baza despre marketingul afiliat, de la ce inseamna termenii intalniti pana la cum arata site-urile care folosesc aceasta metoda de monetizare.

3. Joi, 1 oct, de la ora 21:00, reiau Internet Lynx. Primul invitat: Dragos Manac. Discutam despre antreprenoriat, despre ce inseamna a fi antreprenor in Romania, despre online, bloguri si orice altceva putem cuprinde intr-o ora 🙂

In plus, din aceasta serie de emisiuni, alaturi de mine va fi si Buddha (Alex Negrea), care va va prezenta in fiecare emisiune o pastila de 5 minute cu ponturi pentru un blog mai bun.

Prin urmare, va astept joi, de la ora 21:00, la RadioLynx, sa ne ascultati si sa ne adresati intrebari pe chat.

Vodafone360

Una Alta · September 28, 2009

Saptamana trecuta am fost la Londra, la lansarea Vodafone360.

Trecand peste toate povestile din comunicatul de presa, pe care il puteti citi aici, eu va spun ca, in situatia in care chiar se intampla ceea ce vor ei sa se intample, Vodafone360 poate deveni o optiune pentru cei care nu au iPhone, un magazin de aplicatii pentru telefoane cu numere in retea.

Sincer sa fiu, cel mai misto lucru pentru mine este posibilitatea de billing data de Vodafone. Astfel, in situatia in care oferi un site cu plata lunara, un utilizator Vodafone se poate inscrie prin aplicatia ta, creata special pentru 360, iar lui sa ii vina abonamentul in factura de mobil.

Ma intreb cand vom vedea primele aplicatii in Romania si cum pot testa romanii aplicatiile pentru Vodafone360 in situatia in care in Romania se va lansa abia in 2010.

Acum fac o lista de intrebari pentru cei din Londra. Aveti ceva intrebari, sa le adaug la email?

P.S.: nu inteleg 360 din denumire nici sa ma bati. Adica, inteleg de la ce vine, dar chiar nu se putea gasi alt nume? Exista 360 in orice, de la Xbox la… ce vreti voi :))

Webinar despre marketingul afiliat

Una Alta · September 25, 2009

Pe 30 septembrie, de la ora 18:00. va invit sa fiti alaturi de mine, din fotoliile voastre de-acasa (cum suna 😀 ) la un prim webinar despre affiliate marketing.

Eu voi discuta despre bazele marketingului afiliat. Este, de fapt, un prim pas intr-o serie de trei webinarii sustinute de mine, Andrei Rosca si Cristian Ignat despre ceea ce inseamna marketingul afiliat, cum poti castiga bani din asa ceva, cat este de real si de posibil etc. (nu am mai folosit samd 😀 ).

* Bobby Voicu, Introducere in Marketingul Afiliat – 30 Septembrie, ora 18:00 – locuri disponibile: 95
* Andrei Rosca, Ce sunt, cum se creaza si monetizeaza Blogurile de Nisa – 7 Oct, ora 18:00 – locuri disponibile: 94
* Cristian Ignat, SEM si Marketingul Afiliat – 14 Octombrie, ora 18:00 – locuri disponibile: 95

Pentru a putea participa trebuie doar sa imi trimiteti un email la adresa [email protected] cu numele si adresa voastra de email, precum si care din webinarii va intereseaza (unul anume sau toate trei). Nu aveti nevoie de absolut nimic decat de un calculator si o conexiune la internet. Si atentie si dorinta de a invata, evident 🙂

Mai multe detalii la organizatori: Liviu Taloi si pe blogul 2parale.

P.S.: despre ce vorbesc eu, ca am fost intrebat: despre ceea ce inseamna MA, despre retele de afiliere, ce inseamna termenii de baza (CPA, CPL), cum sa promovezi produse, cum sa alegi cele mai bune oferte si retele. Bineinteles, nu intru foarte tare in detalii, pentru ca nu avem decat vreo doua ore, dar este o baza buna pentru discutiile ulterioare.

Vrei sa slabesti?

Una Alta · September 25, 2009

Dupa cum stiti, acum ceva timp am intrat intr-un program de slabit. Datorita sportului si dietei am reusit, intr-o luna si ceva, sa ajung la 96 de kg (de la 106). Am continuat sportul, dar mai rar, iar la dieta am renuntat definitiv datorita unui stil de viata dat rau de tot peste cap in ultimele doua luni. DIn cauza asta am “recastigat” vreo 3-4 kg, dar in continuare e ok.

De ce fac ditamai introducerea? Pentru ca atunci multa lume m-a intrebat daca poate participa. Nu era posibil, din pacate, fiind un program al Men’s health, un program anual cu invitati selectati.

Am acum, insa, o veste buna. Pentru cei care vor asa ceva: Mihai Dragomir, instructorul nostru, are un program similar, pe care il lanseaza in luna octombrie. Un program care contine mai ales sport.

Concursul ‘SLABESTE SIGUR SI NATURAL’ este la a doua editie , se desfasoara pe parcursul a 30 zile, 12 sedinte de sport,
data de incepere este aprox 10 oct, inscrierile se fac pina pe 4 oct cel mai tirziu.

Participarea este mixta, se face pe baza formularului de inscriere, initial accesindu-se site-ul www.cardiomix.ro sau direct la Casa de Cultura Tudor Arghezi din orasul Chitila ( martea de la orele 19 si simbata de la orele 11) .Taxa de inscriere este de 200 ron .

Concursul se desfasoara in orasul Chitila, la Casa de Cultura Tudor Arghezi, iar ca program pentru concurs vor fi 3 zile pe saptamina (lunea, miercurea si vinerea), dupa ora 19.

E cam aiurea, recunosc, ca trebuie sa mergi pana in Chitila (desi inainte mergeam pana in Pipera, la Jollie Ville), dar faptul ca e asa departe te obliga cumva sa pui in program (ca orice alta intalnire), asa ca in general nu renunti, cum se intampla daca ai sala aproape si zici “lasa, ma duc si peste o ora… si peste doua…” si ajungi sa nu te duci deloc.

Eu am sa fiu acolo, ar trebui sa fiti si voi, daca aveti impresia ca ati inceput sa prindeti forme 😀 ALex Brie m-a anuntat pana acum ca merge, asa ca nu veti fi singuri :))

Acer TravelMate Timeline 8371

Una Alta · September 24, 2009

De vreo 3 saptamani am pe mana un laptop Acer (Travelmate Timeline 8371 pe numele lui). Va povestesc despre el, dar mai intai un mic ocol.

Acum 5-6 ani am avut un Acer. Nu mai tin minte detalii (sunt batran), dar tin minte ca l-am cumparat pentru ca era ieftin si voiam un desktop replacement, deci un calculator puternic. Laptop-ul nu arata foarte bine, tastele erau naspa, dar si-a facut treaba cum trebuie aproape un an. Cand i s-a busit placa de baza. Si a durat vreo doua luni pana s-a reparat.

Buuun. Vine 2009 si vreo 2 oameni ma intreaba daca nu vreau sa testez un Acer Timeline. Am refuzat. Ambele dati. Nu de alta, dar eu nu testez laptop-uri. Pe bune, dureaza o gramada de timp sa imi aranjez cum vreau eu sistemul (chiar daca e preinstalat 😛 ) si cand am un laptop doua saptamani nu renteaza ca timp pentru mine. Nici nu sunt pasionat de gadget-uri in mod deosebit, asa ca nu avea rost. Am testat un Mac pentru ca voiam sa vad despre ce e vorba, dar atat.

Pe la sfarsitul lunii august, insa, ma apuc sa imi caut un laptop (sa imi cumpar). Stiam ca urmeaza sa plec mult din tara si eeePC-ul meu, care e foarte bun pe deplasari scurte, nu merge ca un calculator de lucru. E monitorul mic, e chinuitor.

In paralel, cineva ma intreaba (iar!) daca nu vreau sa testez un Acer Timeline. De data asta am zis insa da 🙂 cu conditia sa pastrez sistemul. Evident, am fost dispus sa fac mai mult decat sa scriu o recenzie (vezi posturile din drumul catre Frankfurt: 1, 2). Ideea era, insa, sa imi placa sistemul. Amintirile mele nu erau, dupa cum ati observat, cele mai placute.

Bun, ce am observat, dupa aproape o luna:

De bine:
– e foarte usor (pentru un laptop cu ecran de 13, are doar 1,7kg). eeePC-ul, cu ecran de 10, are 1,1kg.
– bateria chiar tine ore intregi (am un screenshot pe care am sa il public cand ma intorc acasa – acum sunt plecat din tara – care arata inca 9 ore de baterie). Nu tine chiar 8 ore pentru mine, dar a tinut lejer 5-6 ore cu Wifi si Internet activ, cu “Battery Saving” dezactivat si cu luminozitate maxima a ecranului;
– tastatura foarte misto (ca feel, ca marime, ca pozitionare a tastelor): ai Home, End, PgUp si PgDown pe taste independente si la indemana;
– arata foarte bine (nu ai senzatia de ieftin, dimpotriva);
– pretul;

Nu imi place:
– nu are unitate optica (DVD-ROM). EU am acasa o unitate optica portabila (o aveam pentru eeePC), deci nu e mare problema, dar tot e aiurea – inteleg ca asa se mai castiga la greutate si la baterie, ca DVD-ul nu mai e chiar asa de necesar, dar uneori ii simti lipsa)
– are procesor Core 2 Solo. Desi ofera o viata mai lunga pentru baterie, eu am nevoie de performanta, asa ca mi-ar fi convenit mai mult Core 2 Duo.
– are placa video integrata in placa de baza (iarasi, avantaje legate de baterie, dezavantaje legate de performanta)
– monitor de 13″: as fi preferat de 15;
–

O concluzie: mie imi place laptop-ul. Mult. Cei care l-au vazut spuneau: “nu imi vine sa cred ca e Acer”. Si cred ca asta e problema cea mai mare: brand-ul. Amintirile proaste legate de alte laptop-uri anterioare cu numele Acer. Lucru care va fi greu de rezolvat, din punctul meu de vedere. Dar linia Timeline face un pas in directia buna in mod cert. Da, nu este Toshiba, Lenovo (preferatul meu) sau Dell, sa spun, branduri cu vechime. Dar este un laptop foarte misto care pana acum a dat ce a promis sa dea. Este adevarat, ultima data, dupa un an aproape, mi-a picat placa de baza. Nu e cea mai buna recomandare. Dar am sa il folosesc in continuare. Si va promit ca daca imi pica placa de baza veti afla.

P.S.: eu am cerut, de fapt, un laptop mai puternic, un Core 2 Duo cu placa video neintegrata, pe care se pare ca il voi primi in scurt timp, asa ca va voi da detalii si despre el.

Alte detalii despre calculator:

Acer TravelMate Timeline 8371

Configuratie:

Genuine Windows Vista® Business,
Intel® Core™ 2 Solo ULV SU3500 (3M Cache, 1.40 GHz, 800 MHz FSB),
13.3″ WXGA HD 1366 x 768 pixel resolution,
high-brightness (200-nit) Acer LED-backlit TFT LCD,
supporting simultaneous multi-window viewing via Acer GridVista™,
4GB RAM,
320GB 5400rpm Hard Disk Drive,
Intel Graphics Media Accelerator 4500MHD with up to 1759MB (64 MB dedicated, up to 1695 MB shared),
Mobile Intel® GS45 Express Chipset,
802.11a/b/g/Draft-N Wi-Fi,
Bluetooth 2.0,
6 cell Li-ion Battery giving 8+ hours battery life,
0.3 MP Crystal Eye Webcam,
Acer Bio-Protection fingerprint reader

Pret recomandat: 2859 RON

Internet Lynx iar

Una Alta · September 19, 2009

Din octombrie reiau Internet Lynx la RadioLynx. Pe cine ati vrea sa ascultati? In comentarii, si cu argumente, daca e posibil 😛

Update: va rog, dati-mi sugestii specifice (nume!), nu generale (gen: “cineva care are ce spune”). Stiu si eu, in general.

Filmulete din roadtrip-ul spre Frankfurt

Una Alta · September 18, 2009

Acest post este scris de pe un Acer. Un Acer foarte misto (da, stiu, normal ca zic asta pentru ca mi l-au dat samd. L-as fi luat, oare, daca nu imi placea? Daca raspunsul e da, mergeti aici. Pa), pe care toata lumea il lauda cand il vede la webstock. Am sa scriu mai multe despre el la un moment dat, acum am alta treaba 😀

Buuun. Am primit laptop-ul in cadrul campaniei BlogViver, in care trebuie sa indeplinim diferite taskuri folosind laptop-ul (eu si Doru Panaitescu). De la scris o zi intreaga fara sa il bagi in priza (imi tine in medie 6-7 ore baterie pe windows Vista), task indeplinit cu postul acesta, acum am primit un task… video. Trebuia sa filmez la fiecare muzeu in parte cate ceva, folosind camera laptop-ului (nu va pot spune ce priviri aruncau catre mine japonezii cu tehnlogia lor – camere miniaturale HD samd. Probabil ca aratam a Yeti cu laptop-ul meu, vorbind singur cu camera). Camera se numeste Crystal Eye Webcam (eu ii spun Mariuca, sa nu ma simt chiar senil cand vorbesc cu ea).

Bun, (Raluxa a zis ca e naspa sa repet cuvantul) mai jos sunt filmuletele:

La muzeul BMW am filmat BMW M1 Hommage, un concept gol pe interior dar care arata foarte bine. E primul film cu camera, deci va rog sa nu comentati regia, da?

Al doilea a fost la Audi. Muzeul e slabut, dar am vazut masina din I, Robot, care e super super tare.

Al treilea: Porsche. Din pacate nu aveau 356 speedster, asa ca am filmat altceva. La Porsche nu prea eram in apele mele si se vede 🙂

Si, in sfarsit, Mercedes-Benz. Din pacate am crezut ca nu pot intra cu laptop-ul in muzeu (am inteles eu prost), asa ca am filmat vreo doua minute de aberatii in holul muzeului.

Filmuletele se vad binisor pentru o camera web (cel putin mie asa mi se pare), dar e ciudat rau sa cari laptop-ul cu tine sa filmezi, credeti-ma :))

Ah, configuratia laptop-ului, in situatia in care va intrebati:

Acer Travelmate Timeline 8371

Configuratie: Genuine Windows Vista® Business, Intel® Core™ 2 Solo ULV SU3500 (3M Cache, 1.40 GHz, 800 MHz FSB), 13.3″ WXGA HD 1366 x 768 pixel resolution, high-brightness (200-nit) Acer LED-backlit TFT LCD, supporting simultaneous multi-window viewing via Acer GridVista™, 4GB RAM, 320GB 5400rpm Hard Disk Drive, Intel Graphics Media Accelerator 4500MHD with up to 1759MB (64 MB dedicated, up to 1695 MB shared), Mobile Intel® GS45 Express Chipset, 802.11a/b/g/Draft-N Wi-Fi, Bluetooth 2.0, 6 cell Li-ion Battery giving 8+ hours battery life, 0.3 MP Crystal Eye Webcam, Acer Bio-Protection fingerprint reader

Pret recomandat: 2859 RON

Cum zic ftw-istii: MicrosoFTW (Sau Fii Destept pe FTW)

Una Alta · September 17, 2009

Azi FTW.ro s-a alaturat campaniei Fii Destept a Microsoft, campanie care promoveaza alegerea calculatoarelor cu sistem de operare preinstalat (in campanie mai sunt implicati si Piticu si Manafu).

Pentru ca am fost pe drumuri, eu scriu mai tarziu, asa ca am avut timp sa observ reactiile celorlalti pe posturile membrilor echipei FTW (posturile aici: Raluxa, Elena, Dany, Marian, Andrei, Sadak – citit si comentariile).

Este surprinzator cat de putin inteleg realitatea cei care comenteaza pentru a sustine Linux (majoritatea, nu generalizez). Si va spune un om care a folosit doi ani Linux in singleboot, deci nu sunt ignorant in ceea ce priveste subiectul. Si am fost in stare (dupa vreo doua zile) sa instalez si Dreamweaver, si Photoshop cu wine (am platit Codeweavers ulterior, dar am reusit de la 0, sa traiasca Ubuntu Forums), am pus doua monitoare in ubuntu 5.04 zapacind xorg.conf samd. La fel, am folosit si Mac vreo luna (deci experienta e putina, am scris mai multe aici).

Revenind: campania Microsoft spune “Cumpara un calculator cu sistem de operare preinstalat”. Evident ca nu spune “Pune-ti Linux”. Ce dracu, e vorba de afaceri aici, nu de facut masaje moca. Si RedHat are un model de business. Iar folosirea utilizatorilor de FedoraCore ca Guinea Pig nu e cea mai morala solutie. Din mesajul “Fii Destept” fiecare intelege ce vrea. Daca intelegi “Ia-ti cu Linux preinstalat” asta ia-ti. Eu am primit eeepc-ul cu Xandros-ul ala, in doua ore l-am scos si am bagat XP, apoi am pus eeebuntu si asta a ramas.

Microsoft, in mesajul campaniei, iti spune ca sistemul de operare e mai ieftin asa si ca eviti problemele pe care le poti avea cu Windows piratat.

Nu incerc sa apar modelul de business al Microsoft, dar e un business, nu uitati. Ce ati vrea, sa promoveze Linux?

Da, stiu, cei hardcore cu Linux imi vor spune ca ei fac, ca dreg, ca pun unor prieteni si apoi aia uita sa mai… samd. Sunteti ipocriti 🙂 Care e rata de conversie? Faptul ca un om din 10 (intr-un caz fericit) renunta la Windows nu e o rata de succes reala. Sau aveti prieteni care nu joaca aproape nimic (si nu ma refer aici la RPG-uri 3D ci la Zuma – si nu versiunea Flash), sau care nu au aplicatii de contabilitate sau drept samd.

Ca sa inchei: campania Fii Destept e pentru cei “fraieri” care isi permit sa plateasca banii respectivi ca sa nu fie nevoiti sa invete un nou sistem de operare, pentru cei care folosesc aplicatii windows si nu vor sa foloseasca virtualizare pentru asta samd. Nu e o campanie pentru OS platit sau gratuit samd. Este pur si simplu o optiune pentru cei care vor Windows si gata, l-ar vrea mai ieftin si mai fara bataie de cap.

Revenind la FTW: Microsoft continua si in Romania implicarea in comunitati (dupa ce s-a implicat in Digg). Pareneriatul pornit cu BlogTrip Oradea continua cu Fii Destept si probabil ca va continua si cu Windows 7 samd. Vom vedea. S-a implicat toata echipa FTW, speram sa implicam si membrii in concursuri, provocari samd. Nu e simplu, eu nu am mai facut asa ceva, va fi o provocare si pentru noi dar… nu poti da gres daca nu incerci, nu? 😀

P.S.: acum am W7RC pe desktop, Windows Vista pe Acer Timeline (care apropo, tine 6-7 ore cu wireless in Vista, ca spunea cineva ca Windows iti mananca bateria) si eeebuntu pe eeePC. Daca va apucati sa imi explicati mie de ce sunt prost ca nu folosesc Linux pe toate sistemele va zic asta: incercati sa jucati poker online cu wine sau cu virtualizare. O sa va dati palme repede rau. Ah, si sterg comentariile oamenilor care nu citesc articolul meu cum trebuie. Nu vreau sa pornesc o discutie antiMS-proLinux. Nu vreau nici sa mi se dea dreptate numai ca sa mi se dea. Eu folosesc fiecare OS la ce stiu ca e bun, folosesc calculatoare de 25 de ani (da, am avut HC la 6 ani), am trecut prin tot ce se poate. Acum Win7 e solutia pentru mine (cu Linux ma joc in continuare, cand nu am ce face intr-o zi si testez distributii pe laptop).

Si acum, ca sa nu se creada ca nu vreau comentarii, va invit sa imi spuneti aici de ce aveti voi un anumit sistem de operare (pirat, nepirat). Argumentele voastre, nu “ce zice lumea”. Poate asa li se deschide unora ochii catre linux si poate ca unii linuxisti vor deschide ochii mai tare pentru a intelege de ce Windows e perfect pentru unii (nu aduc Mac OSX in discutie din cauza argumentelor din articolul mai sus mentionat). Nu am sa sterg nici un comentariu care argumenteaza coerent alegerea (chiar daca se mai ia din cand in cand de un OS sau altul 😀 ).

P.P.S.: eu ma bucur ca Microsoft a ales FTW 😀 si ca am o echipa de moderatori asa de tare (si tehnicii ciops si etherfast, sa nu uit, pentru ca s-au chinuit cu banner-ul ala de pe FTW). Daca am avea si o platforma ca lumea… offf… Dar mergem in directia buna 🙂

fiind prima campanie pe FTW testam diferite optiuni. Data viitoare nu mai punem posturile pe frontpage, de exemplu, pentru ca am ajuns sa ne spamam propriul site :))

Bucuresti – Frankfurt: ziua 6

Una Alta · September 17, 2009

Ziua 6 a insemnat si prima zi in care am reusit sa ne trezim mai tarziu (de asta am si fortat cu o zi inainte si muzeul Porsche, dupa Audi). La ora 2 cei de la Mercedes-Benz Romania ne rezervasera un tur cu ghid, asa ca ne-am trezit pe la 10-11.

Am ajuns repede la muzeu (sa traiasca GPS-urile), asa ca am avut de pierdut vreo ora si ceva in zona aiurea. Ne-am orientat repede si am fost sa vedem complexul lui VfB Stuttgart. Marica nu era in zona, chiulea de la antrenament, asa ca ne-am plictisit in liniste in zona (am dat o raita pe la magazinul lor, unde am vazut un SLR AMG).

Intr-un final am ajuns la inceputul turului. Nu am fost decat eu cu Vlad, asa ca am putut pune intrebari in liniste si am stat doua ore in loc de 75 de minute, timpul standard (pentru ca i-am impuiat si noi capul ghidului cu tot felul de lucruri pe care le stiam despre masini in general).

Sa revin la muzeu: Daca cel de la BMW ne-a placut, cel de la Mercedes-Benz ne-a impresionat. De altfel, nu avea cum sa fie altfel, avand in vedere ca istoria celor de la Daimler-Benz e practic sinonima cu istoria automobilului.

Muzeul e creat ca o plimbare inapoi in timp (incepand de la ultimul etaj, cel de sus), urmand ca tu, vizitator, sa cobori etaj cu etaj inapoi in prezent si, de ce nu, chiar in viitor. Foarte misto e ca primul lucru care te intampina cand incepi turul muzeului este… un cal 🙂 Pentru ca de-acolo incepe totul: de la un cal putere, de la caruta.

Ulterior cobori citind nu numai istoria firmei, dar si punerea in context dpdv istoric (de exemplu, stiati ca Stuttgart-ul are 22% imigranti, toti veniti ca forta de munca la Daimler-Benz din Grecia, Turcia samd? prin anii 70?). Ca sa va dati seama, a fost singurul muzeu pe care, dupa ce l-am terminat o data cu ghidul, l-am luat iar de la 0, ca sa il vedem si mai detaliat – ni s-au parut pe fuga cele doua ore 🙂 ). Stiu ca pot parea partinitor, avand in vedere ca acum conduc un Mercedes-Benz GLK, dar cunosc oameni care sunt fani Audi sau BMW si au fost de acord cu mine. Mergeti, daca aveti ocazia, si la Munchen si la Stuttgart sa va convingeti.

  • « Go to Previous Page
  • Page 1
  • Interim pages omitted …
  • Page 40
  • Page 41
  • Page 42
  • Page 43
  • Page 44
  • Interim pages omitted …
  • Page 136
  • Go to Next Page »

Primary Sidebar

Despre

Scriu. Fara un subiect anume, fara o tema anume.

Aici e o arhiva a perioadei 2005-2013, cand scriam ceva mai des pe blog.

Scrise recent

  • Elogiu pentru o tastatura: Thinkpad T480
  • Cartile din 2025
  • Bucuria de a fi iritat (si, probabil, iritant)
  • Cum sa iti dai seama la ce esti bun(a)
  • Portugalia vs. Romania: Diferente culturale

Proiecte

  • BobbyVoicu.com
  • MixRift

Footer

Copyright © 2026 · BobbyVoicu.ro