Stau de vreo 5 minute si ma gandesc ce sa scriu in articolul despre lansarea Windows 7. De ce? Pentru ca eu am win7 pe calculator din mai-iunie (de cand s-a lansat RC-ul). Am rezistat sa pun beta, desi toata lumea scria ce misto e, ce tare e etc. Dar nu am mai rezistat la RC.
Prin urmare, vestea lansarii Windows 7 e pentru mine old news. Il folosesc “in productie” de ceva timp si singura problema pe care o avea RC-ul era ca atunci cand iesea din Hibernation murea reteaua. Acum am pe laptop versiunea finala si problema a disparut (ceea ce e foarte bine, pentru ca spre deosebire de desktop, laptop-ul practica hibernation foarte mult ๐ ).
Revenind, insa. Cum sa discut de lansarea Windows 7 ACUM cand eu il folosesc de aproape jumatate de an?
Sa va povestesc experienta mea cu el, pentru ca e destul de distractiva: a pornit de la un Mac. Am testat acum vreo 6 luni un PowerBook cu Mac OS X. Sistemul de operare e misto, dar spuneam si atunci ca nu are prea multe sa ma faca sa renunt la Windows (sau chiar Linux), pe care le stapanesc mult mai bine. Dar minteam… oarecum. Exista ceva pe Mac OS X ce mi-ar fi placut sa am Windows: se numeste expose si e o posibilitate de a vedea ferestrele active la un anumit moment. Cand lucrezi pe laptop si ai 30 de ferestre deschide este perfect, pentru ca poti face switch intre ele foarte usor. Evident, am cautat solutii pentru windows, nu am gasit. Si cineva imi spune: stii, si windows 7 are acum ceva asemanator.
Am cautat pe bloguri, forumuri, sa vad despre ce era vorba. Si am gasit articolul acesta de pe Gizmodo, in care cineva spunea ca taskbar-ul de win 7 este cea mai tare chestie de cand s-a inventat painea prajita. Si m-a facut curios, asa ca intr-o zi cu soare (cred, era inceputul verii, nu?) mi-am instalat windows 7 RC (care venea cu amenintarea ca nu poate fi facut upgrade la cel final, lucru pe care inca nu l-am testat sa il confirm). Si am vazut si eu taskbar-ul: o-ri-bil! Pe bune. Nu mai intelegeam nimic. Ce cauta iconitele alea acolo, de ce nu vad toate ferestrele in taskbar? In 20 de minute am schimbat la loc in bara normala de windows vista. Dupa cateva zile de citit, insa, am zis sa ii dau o sansa, totusi. Si adevarul e ca merita. Dupa ce te obisnuiesti, chiar iti dai seama ca e o combinatie de Dock si Expose (pentru cine a folosit Mac OS X), unde vezi toate ferestrele dintr-un anumit grup rapid si poti selecta foarte repede fereastra de care ai nevoie. Ca sa intelegeti mai bine: eu deschid cate 10 taburi in 10 ferestre de firefox. Si ca sa vad care e fereastra necesara, dau un hover rapid peste taskbar si peste fiecare fereastra, care prinde focus si pot vedea toate taburile fara sa selectez o fereastra anume. Suna ciudat? Uitati-va la filmuletul de mai jos.
[Read more…] about Windows 7 – Lansarea

